Biżuteria uczula? Jakie są alternatywy
Nowa biżuteria, złote kolczyki, srebrny łańcuszek czy bransoletka, jak wiadomo to idealny pomysł na prezent. Jednak nie dla każdego. Istnieje grupa osób, która nie może sobie pozwolić na złoty czy srebrny naszyjnik, ponieważ pojawiają się u niej dokuczliwe dolegliwości, takie jak grudki, obrzęk, pęcherzyki czy zaczerwienienia, najczęściej w miejscu, w którym skóra miała kontakt ze srebrną czy złotą biżuterią.
Dlaczego skóra reaguje tak gwałtownie?
Najczęstszym alergenem jest nikiel, występujący najczęściej w biżuterii, którą można kupić w niedrogich sieciówkach, w biżuterii posrebrzanej i pozłacanej (zegarki, kolczyki, klipsy, naszyjniki, bransoletki, pierścionki czy łańcuszki). Najprawdopodobniej aż 60% Europejczyków ma uczulenie na ten składnik.
Niskokaratowe złoto (zawierające w swoim składzie również inne uczulające metale), które należy do alergenów słabych, a jego objawy pojawiają się we wspomnianym już zaczerwienieniu kontaktowym. Uczulenia powstają najczęściej podczas noszenia złotych obrączek i pierścionków, powodujących swędzenie. Co ciekawe najczęściej reaguje ono z innymi dodatkowymi czynnikami, takimi jak woda.
Czy można uniknąć reakcji alergicznych?
Oczywiście! Najlepszą metodą jest obserwacja własnego ciała. Przetestowanie jak zachowa się ono po kontakcie z biżuterią. Jeżeli zauważymy na swojej skórze którekolwiek z objawów, należy zaprzestać noszenia uczulających dodatków i wybrać takie, które nie wpływają negatywnie na naszą skórę. Biżuterię srebrną pokrywa się warstwą rodu, pierwiastka obojętnego dla naszego układu immunologicznego, a kolorem nie odbiegającym od srebra. Oczywiście by zniwelować reakcje alergiczne można zastosować środki farmakologiczna. Leczenie uczulenia na biżuterię zwykle polega na miejscowym stosowaniu maści zawierających działające przeciwzapalnie i przeciwalergicznie glikokosterydy.
Alternatywna biżuteria!
Na szczęście istnieją właściwe zamienniki dla alergików niemogących swobodnie nosić biżuterii srebrnej czy biżuterii złotej. Zdobywająca co raz to większą popularność biżuteria tytanowa, jest świetnym zamiennikiem dla osób uczulonych. Sam metal jest hipoalergiczny, a dodatkowo niezwykle lekki, przez co stwarza wysoki komfort noszenia. Jest dużo bardziej odporny na zarysowania i uszkodzenia mechaniczne, a biżuteria dłużej zachowuje swój blask. Posiada kolor ciemnego grafitu, który, w procesie anodyzacji zabarwić można na kolor niebieski, zielony, żółty czy fioletowy.
Dla osób uczulonych, na Polskim rynku nadal króluje jednak stal chirurgiczna. Popularna szczególnie w biżuterii męskiej ale nie tylko. Dla kobiet powstają piękne bransoletki, kolczyki czy naszyjniki w urodzie niczym nie ustępujące biżuterii ze srebra. Stal 316L, którą wykorzystuje się do produkcji biżuterii, co jest bardzo ciekawe, w swoim składzie posiada nikiel, jednak przez swoją wysoką odporność chemiczną nie wywołuje reakcji alergicznej.
Stopów z jakich wytwarza się biżuterię jest z każdym rokiem więcej i więcej. Dlatego zachęcamy do testowania, sprawdzania w czym czujecie się lepiej, bo jak wiadomo – biżuterii nigdy za dużo. J